e-mail: josef.tucek@post.cz    Česky | English

Novinář, který píše především o nových vědeckých, technických, medicínských, ekologických a dalších odborných poznatcích, jež ovlivňují lidský život.

V posledním čtvrtstoletí vedl vědecké přílohy v MF Dnes, Hospodářských novinách, Aktuálně.cz a Lidových novinách. Za popularizaci vědy je držitelem ceny Česká hlava v projektu zaměřeném na podporu vědecké a technické inteligence.

Studoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze a mikroekonomii, ekonomii přírodních zdrojů a mezinárodní politiku v oblasti životního prostředí na Harvardově univerzitě v americké Cambridgi.

Nyní mj. spolupracuje s ekonomickým zpravodajským webem Newstream, s ekonomickým časopisem Finmag, českou verzí časopisu Wired a s Grantovou agenturou ČR při popularizaci vědy.

V letech 2016–2020 byl vedoucím redaktorem přílohy o medicíně a vědě v Lidových novinách.

Po studiu žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze pracoval jako reportér a později komentátor deníku Mladá fronta Dnes a zajímaly jej zejména ekologické problémy. Od roku 1997 se věnuje hlavně vědecké publicistice. Byl vedoucím vědeckých příloh v MF Dnes, Hospodářských novinách, v internetovém deníku Aktuálně.cz a Lidových novinách.

Externě spolupracoval např. s ekonomickým deníkem E15, ekonomickým týdeníkem Euro, Technickým týdeníkem či týdeníkem pro tablety Dotyk.

Vedl rovněž web pro lékaře Klub doktora Vlacha.

V letech 2005-2017 byl členem Rady pro popularizaci vědy Akademie věd ČR. Nyní spolupracuje s Grantovou agenturou ČR a podílí se i na dalších projektech souvisejících s přibližováním odborných poznatků veřejnosti.

V roce 2004 získal za publicistiku cenu Česká hlava v projektu zaměřeném na podporu vědecké a technické inteligence.

V letech 1996-1997 absolvoval Niemanův studijní program na Harvardově univerzitě v Cambridgi (USA), zaměřil se v něm zejména na mikroekonomii, ekonomii přírodních zdrojů a mezinárodní politiku v oblasti životního prostředí. Účastnil se i dalších vzdělávacích projektů, jako byl například program pro ekologické novináře připravený Environmental Health Center ve Washingtonu (1992), program pro novináře ve World Press Institute na Macalester College v St. Paul (1995), program pro vědecké novináře EICOS v Max-Planck-Institut für biophysikalische Chemie v Göttingenu (1999), tréninkový program agentury Reuters Environment in the News v Londýně (1999).